Loading

Erman ÖZTURAN

Ben Erman Özturan. 29.09.1982 tarihinde Samsun’da doğdum. Dünyaya prematüre olarak geldim. Daha sonra sarılık geçirdim ve kan değişimindeki gecikme nedeniyle Cerebral Palsy’li oldum.

8 aylıkken fizik tedaviye başladığımda oturma dengem ve baş kontrolüm olmadığı gibi ellerimi de kullanamıyordum. Bu arada bazı doktorlar bende hem motor hem mental gerilik olduğunu iddia etmişler. Ailemin çok bilinçli olması ve mental geriliğimin bulunmadığının anlaşılması üzerine tam 15 sene boyunca kesintisiz her gün fizik tedaviye gittim. Ancak her hareketim çok yavaş ve yaptıkça gelişiyordu. 7 yaşıma geldiğimde okumayı evde öğrendiğim için oturma dengemin tam gelişmemesine ve yazı yazamama rağmen ilkokula 2. Sınıftan başladım ve yazı yazmadan ilkokulu bitirdim. Ortaokula başladığımda derslerin ağırlaşması ve halen yazı yazamadığım için eğitimime dizüstü bilgisayar ile devam etme kararı aldık.

Ancak ilk zamanlar bilgisayarın 1 tuşuna basabilmem için belki 5 dakika geçiyordu. Fakat okumayı ve bilgisayar kullanmayı çok istediğim için yılmadım ve zamanla bilgisayarı çok seri olarak kullanmayı başardım. Öyle ki; sınavlar da arkadaşlarım soruları kalemle çözdükleri halde ben bilgisayarım ile aynı zamanda cevaplarımı verebiliyordum. Ortaokul bittiğinde benim ve ailemin aklında hep üniversite sınavı vardı. Bu sınava giriş aşamasında karşılaşabileceğimiz zorlukları görebilmek için Fen Lisesi sınavlarına girmeye karar verdim.

Nitekim beklediğimiz zorluklarla karşılaştık ve sınava bilgisayar ile girmeme izin verilmedi. Ancak ben sınava bir refakatçi ile girdim ve matematik sorularını kafamdan çözüp cevabı a,b,c şeklinde kodlayarak Kırıkkale Fen Lisesi’ni kazandım ama gitmedim. Liseyi de aynı şekilde bilgisayar kullanarak bitirdim ve üniversite sınavına girdim. Ancak Fen lisesi sınavında olduğu gibi sınava bilgisayarım ile girmeme izin verilmedi. Ve ben yine matematik sorularını kafamdan çözerek yanımdaki gözetmene a,b,c şeklinde kodlayarak Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümünü kazandım. Bilindiği üzere Bilkent Üniversitesi İngilizce hazırlığı 2 yıl sürmekte ve ben bu 2 yılda yine bilgisayarım ile yazarak İngilizce öğrendim. Fakat tercih sırasında yaptığım bir hata sebebiyle kazandığım bölümün birde Fransızca hazırlık olduğu gözümden kaçmıştı ve ben Fransızca hazırlığı okumak istemediğimden İngilizce hazırlığı bitirdikten sonra tekrar üniversite sınavına girdim ve Çankaya üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü kazandım.

Hazırlık atlama sınavında hazırlığı atladım ve 4 yılda mezun oldum. 2008-2010 yılları arasında SERÇEV (Serebral Palsili Çocuklar Derneği)’de yarı ve tam zamanlı olarak çalıştım. Yaşadığım zorluklar sayesinde kazandığım deneyimlerimi kullanarak kendim gibi Serebral Palsili insanların yaşamlarını kolaylaştıracak projeler yazdım. ve derneğin Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe çevirilerini yaptım. 2010-2011 yılları arasında ise Aras Kargo Bilgi-İşlem merkezinde çalışırken SERÇEV’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını da yaptım. 2011 yılında Sağlık Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak Ankara Atatürk Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşleminde memur olarak çalışmaya başladım ve halen çalışmaya devam ediyorum. Bu arada SERÇEV ile vizyon farkı yaşadım ayrılarak arkadaşlarımla beraber şu anda Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığım Dünya Serebral Palsi Derneği –DÜNSEV-‘i kurdum. Amacım Serebral Palsi’yi Türkiye’ye doğru olarak tanıtmak ve benimde halen karşılaştığım ancak gülerek geçtiğim bir sorun olan SP’li bireylere dış görüntülerine aldanarak zihinsel engelli muamelesi yapılmasının önüne geçmektir.