Loading

Rica

Merhabalar, ben 15 yaşında bir CP hastasıyım ve aynı zamanda yazarlık yapıyorum, kendimi Serebral Palsi hakkındaki farkindalığı arttırmaya ve insanlar ile iletişim vs. gibi hassas konulara da bizim gözümüzden açıklık getirmeye adamış bulunmaktayım..Günlük hayatımın minicik bir bölümünü burada kaleme aldım ve çok iyi geri dönüşlere tanık oldum..Rica etsem siz de daha çok insana ulaşmamda bana yardımcı olur musunuz? LİNK: http://alptugunmekan.blogspot.com.tr/2015/01/ben-bipremature.html

 • 2 May 2015 Saturday

ENGELSİZ TAKSİ

BEN 21 YAŞINDA DOĞUŞTAN SEREBRAL PALSİLİ BİR BEDENSEL ENGELLİYİM. ŞU AN ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI 3. SINIF ÖĞRENCİSİYİM. 3 YIL ÖNCE "BÜYÜK ŞEHİR OLSUN. İMKANLARI DAHA ÇOK OLUR. KENDİMİ GELİŞTİRMEYE FIRSAT BULURUM." DÜŞÜNCESİYLE İLK TERCİHİME YAZIP YERLEŞMİŞTİM. AMA ÖYLE OLMUYOR İŞTE. BÖLÜMÜM AKTİF OLMAYI GEREKTİRİRKEN DOĞRU DÜRÜST PANEL VE SÖYLEŞİLERE KATILAMADIĞIM GİBİ ALES KPSS VE DİL İÇİN KURSLARA DA GİDEMİYORUM. EDEBİYAT BÖLÜMÜ ÖĞRENCİSİ OLARAK SADECE 3 YILDIR SADECE 2 KEZ KÜTÜPHANEYE GİDEBİLDİĞİMİ SÖYLEMEM YETERLİ OLACAKTIR SANIRIM MADURİYETİMİ İFADE EDEBİLMEM İÇİN. İSTANBUL, ANTALYA, BURSA VE BOLU GİBİ İLLERDE UYGULANAN ENGELSİZ TAKSİ UYGULAMASININ TÜRKİYE'NİN BAŞKENTİ ANKARA'DA DA UYGULANMASI BENİM GİBİ ORTOPEDİK ENGELLİ PEK ÇOK ARKADAŞIMIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAKTIR EMİNİM. BİZ ENGELLİLERİN ÜCRETSİZ BİLET ADI ALTINDA SADAKAYA DEĞİL, DAHA EŞİTLİKÇİ, HERKES İÇİN EŞİT ERİŞİLEBİLİR TOPLUMA İHTİYACIMIZ VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SEYAHAT ETMEK İSTEYEN ENGELLİ BİR KADERDAŞIMIN ERİŞİLEBİLİRLİĞİNİN SAĞLANMASI ÖNCELİĞİMİZ OLMALIDIR. BU SOSYAL DEVLET OLMANIN BİR GEREĞİDİR. SESSİZ KALMAYALIM LÜTFEN. SAYGILARIMLA...

 • 30 October 2014 Thursday

A GRUBU KODROLAR

EKPSS ile A grubu alım yapılmadığı için KPSS VE YDS ye giriyoruz fakat Anayasada herhangi bir engel olmadığı halde bazı kurum ve kuruluşlar kariyer grubu olarak nitelendirilen uzmanlık vb. alım ilanlarında engelli olmama şartı belirterek bizi engelliyorlar. Onun yerine mesleki gereklilikleri yerine getiremeyecek engeli olmayan şeklinde ilan vermeliler. Bu ilanlar denetlenmeli.

 • 10 October 2014 Friday

Tedavi Yetersizlikleri

Gaziantepte yasiyoruz. Konuşma sıkıntımız var konusma terapisti yok. İzmir'e gitmek zorunda kalıyoruz. Gaziantep ya da yakın bir ilde en azından terapist olursa daha iyi ilerleriz ilginiz icin simdiden tesekkurler....

 • 10 October 2014 Friday

Emeklilik

Sereblal palsi hastası çocuğu olan çalışan bir annenin, malulen emeklilik hakkı kazanması gerekiyor.Çünkü bu hastalıkta erken tedavi çok önemli, anneler benim gibi işinden istifa edip çocuklarını tedavi ettirmekle uğraşıyor.

 • 9 October 2014 Thursday

EĞİTİM STANDARTLARI

Okullarda fizik tedavi arttırılsın ve okullar denetlensin kaldırımlar düzenlensin.

 • 8 October 2014 Wednesday

VELİLERE SAĞLANAN İMKANLARDAKİ ADALETSİZLİK

Engelli cocugu olan kadinlar erken emeklilikten yararlanmasina ragmen babalar neden bu kapsam disinda tutuluyor

 • 8 October 2014 Wednesday

TEDAVİ SÜRELERİNİN YETERSİZLİĞİ

Biz engelli çocuk anneleri olarak saglik hizmetlerinde sinir olmaması ve fizik tedavi sınırlandırılması olmamasını istiyoruz saglik raporlarını 2 yilda bir degilde 5 veya 10 yilda bir yenilenmesini isteriz ben bu mesajı 4 arkadaşım ve kendi çocuğum adina yaziyorum ilgilenirseniz sevinirim Teşekkürler.

 • 8 October 2014 Wednesday

EĞİTİM VE SAĞLIK ALANINDAKİ YETERSİZLİKLER

1- öğretmenlerin sp li çocuklara nasıl davranacakları konusunda eğitim almalarını istiyoruz. 2- okulların sp li lere uygun düzenlenmesini istiyoruz. ( engelli wc, asansör veya rampa, Sandalyeler, tahta, sıra, masa vb.) 3- her şehirde kapalı yüzme havuzu olmalı. 4- kızım 1 yaşında iken haftada 2 ders fizyoterapi alıyordu. 3 yaşında bireysel eğitime de başladı ve fizyoterapi saati 1 e düşürüldü. 1 saat fizik 1 saat bireysel oldu. Bu düzenlemenin değişmesi ve 2 saat fizik 2 saat bireysel olması sağlanmalı.

 • 8 October 2014 Wednesday

EĞİTİM VE SAĞLIK SIKINTILARI

Öncelikle kızımı hastaneye götürdüğüm için çok istediysem de gelemedim Anıtkabir'e benim kızım 5,5 yaşında Gökkuşağı okuluna gidiyor. Benim en büyük sıkıntım kreş öğretmenlerinin çocuklarımız için faydalı olamaması çünkü yeterli eğitimleri yok çocuklarımız sadece dersleri izlemekle yetiniyorlar sosyal açıdan oradayız eğitim anlamında hiç bir katkıları yok isteğim çocuklarımız için yeterli eğitim almış öğretmenlerle derslere girmeleri açık açık çoçuğumuzun bu şekilde ilerleyemeyeceğini söyledi birebir ders almalı dedi maalesef şu an için özel eğitimci de yok anasınıfı tarafında bunun yanı sıra çocuklarımızın rehabilitasyonlardan aldığı fizyoterapi saatlerinin arttırılması gerekiyor ağır etkilenen çocuklar için ayda 8 seans fizik çok yetersiz kalıyor ne kadar evde desteklemeye çalışsam da maddi anlamda büyük külfet getiriyor bu durum ilginize teşekkürler.

 • 7 October 2014 Tuesday

FİZİK TEDAVİ SEANS SINIRLAMASI

Lütfen elimizden ayakta tedaviyi almayın. bız anneler, çocuklarımızı sırtımızda taşırız; devlet hastanelerınde enfeksiyona acık beklerken yada yatış yapıldığında hastane enfeksıyonu nedeniyle oğlum soğuk havele gecırdı. Kalbı durdu ve her sey 2 yıl geri gitti tekrarlayan nöbetler her şeye yeniden bastan başladık. Yapmayın bizleri gözden çıkarmayın 16 yaşından sonra verilen 30 seans yapmayın bizler sadece fizik tedaviyle ayakta kalabiliyoruz. Sizler bunu elımızden alırsanız bizlerın yaşam haklarını da elımızden alıyorsunuz.

 • 7 October 2014 Tuesday