Loading

Gökhan ALPARSLAN

Ben Gökhan Alparslan… Ben kimim… Ben neredeyim…

Bu öykü istem dışı, yaşam savaşı veren, özrün zaferini kazanan dirençli bir insanın başarılarını kapsayan bir serüvendir.

Sağlıklı doğan ancak, bilüribin yükselmesi denilen ağır bir sarılığın sonucunda kanı değişen, beyinciğin oksijensiz kalması sonucu bedeninin fiziksel donanımını engelleyen Serebral Palsi denilen beyin felci tablosuna yakalanan bir kişinin anatomisi aşağıdadır.

Olay 40 yıl öncesine dayanır.

Kan değişiminden sonra, boynunu tutamayan, oturamayan, altı yaşına kadar sırtüstü yatan, on iki yaşına kadar dizleri üzerinde yürüyen, on dört yaşında yürümeye çalışan ben Gökhan Alparslan’ın bugünlere gelmesi, hayata 3-0 yenik başlayan bir bireyin, azmin ve ailenin müthiş direnci ile yaşamaz, yapamaz denilen, olamazları gerçekleştiren, birinci devreyi 3-0 yenik kapatan kişinin tükenmeyen azmiyle 90 dakika sonunda sahadan 6-3 galibiyetle ayrılan bir takımın serencamıdır bu.

Seksenli yıllara kadar yetkililerin serebral palsili çocukların eğitimlerine gereken önemi vermemeleri ve bazı eğitimcilerin okula giden çocukların ailelerine çocuklarınız alın götürün, diğer çocuklar korkuyor şeklindeki yaklaşımları sonucunda bu çocukların eğitimleri engellenmiş oluyordu.

Ancak ailenin ve çevrenin büyük çabası ortaya çıkıyordu. Gökhan belki de o kuşakta tek eğitim gören kişilerden birisiydi. Hiç okula gitmeyen, okul sıralarına oturamayan, önlük giyemeyen, hiçbir arkadaşı olmayan Gökhan, kendisi, velisi ve tanıdık bir öğretici üçgeni içerisinde önce ilkokulu bitirir. Arkasından ortaokul ve liseyi bitirerek sınavla bir bankaya girer. On beş yıl o kuruluşta çalışarak emekli olur.

Gökhan fiziksel dengesizliği nedeniyle hiçbir spor dalını yapamaz. Ancak yaz döneminde denizde yüzmeyi öğrenir, havuzlara gider. Fakat bu hobiler onun için yeterli değildir.

Bir gün babasının Federasyon Başkanı olan bir arkadaşı Gökhan’ın izcilik yapabileceğini söyler. Gökhan izcilik kurslarına, türlü izcilik aktivitelerine katılır. Türkiye’nin muhtelif yerlerinde açılan izcilik faaliyetlerinde yer alır ve Türkiye’nin tek Spastik İzcisi unvanını kazanır. 1995 yılında dört yılda bir düzenlenen İzcilik Olimpiyatları’na Türkiye’yi temsilen Milli İzci Lideri olarak katılmaya hak kazanır. Hollanda’da Türkiye’yi temsil eder. Ardından 1999’da Güney Amerika’da, 2003’te de Tayland’da yapılan İzcilik Olimpiyatları’nda yer alır.150 yabancı ülkeden binlerce izcinin katıldığı bu oyunlarda Dünyanın Tek Spastik İzci Lideri unvanını kazanır. Oyunlara katılanların büyük ilgisini çeken Gökhan türlü ödüller alır. Topladığı uluslararası armalar, rozetler ve ödüllerini kapsayan uluslararası Jamboree (İzcilik Olimpiyatı) armalarından oluşan dünyanın ilk izci liderinin adını taşıyan “Baden Powell’ın Işıldayan Dünyası” adlı kitapçığını çıkarır ve elde ettiği gelirle Elmadağ’da izcilik faaliyetinde bulunan bir ilkokulun çadır, izcilik giysi ve ihtiyaçlarını karşılayarak bir oba teşkilatı kurar. Yaşam gücü Spor kulübünün kurucu üyesidir.

Gökhan’ın kendisine ait bir yaşam görüşü vardır. Gökhan’ın yaşamı bir hayat ansiklopedisidir. Sağlıklı insanların olduğu kadar engelli insanların da yaşamaya hakkı olduğuna inanıyor. “ Bizler başka bir gezegende değil, bu dünyada yaşıyoruz. Yok, birbirimizden farkımız, biz de insanız.”